Statut Fundacji „Warto Wierzyć"
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§1
- Fundacja pod nazwą „Warto Wierzyć”, zwana dalej fundacją, ustanowiona przez Annę Mroszczyk i Krzysztofa Kubiś, zwanych dalej „Fundatorem", aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza Piotr Jachyra w dniu 26.04.2013, repetytorium A numer 1904/2013, działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984r. o fundacjach (Dz. U. z 1991 r. nr 46, poz. 203 z późniejszymi zmianami) oraz postanowień niniejszego statutu.
- Fundacja jest apolityczna i nie jest związana z żadnym wyznaniem.
§2
Siedzibą Fundacji jest Kolbuszowa
§3
- Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej 2. Fundacja może prowadzić działalność statutową poza granicami Kraju,
- Zgodnie z obowiązującym prawem.
- Fundacja ma osobowość prawną.
- Fundacja powołana jest na czas nieokreślony.
§4
- Fundacja posługuje się pieczęcią z nazwa fundacji.
- Fundacja może używać wyróżniającego ja znaku graficznego oraz odpowiedników swojej nazwy w językach obcych.
- Czas trwania fundacji jest nieograniczony
- Nadzór nad fundacja sprawuje minister właściwy do spraw pomocy społecznej
§5
Fundacja może nadawać tytuły honorowe, ustanawiać ordery, odznaki, medale i inne Odznaczenia oraz przyznawać je wraz z innymi tytułami, nagrodami i wyróżnieniami osobom fizycznym, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym nie posiadającym osobowości prawnej zasłużonym dla celów realizowanych przez Fundację.
§6
- Fundacja może tworzyć oddziały, zakłady, przedstawicielstwa, filie, jednostki terenowe i inne jednostki organizacyjne. W kraju i za granicą.
- Fundacja może przystępować do spółek, fundacji, stowarzyszeń i formacji społecznych.
- Fundacja może być członkiem krajowym i międzynarodowym organizacji o podobnym celu działania i prawem polskim dopuszczonych.
§7
Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może wspierać działalność innych instytucji, osób prawnych oraz osób fizycznych, których działalność jest zbieżna z celami fundacji.
§8
Fundacja prowadzić będzie działalność pożytku publicznego po uzyskaniu statusu organizacji pożytku publicznego, zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o Wolontariacie (Dz. U. Z dnia 29 maja 2003 r.
Rozdział II
Przedmiot i formy działania Fundacji
§9
1. Celami Fundacji jest:
1) pomoc i wsparcie instytucji ścisłe związanych z działalnością mająca na celu polepszenie bytu dzieci (przedszkola, Domy Dziecka, Rodzinne Domy Dziecka, Domy Samotnej Matki, inne)
2) prowadzenie wszechstronnej działalności w zakresie rozwoju dzieci, w Szczególności: – ochrony i promocji zdrowia, w tym wspierania i prowadzenia inicjatyw O charakterze zdrowotnym, edukacyjnym wśród dzieci i młodzieży, W tym wspierania placówek szkolno – Oświatowych; – Integracji i wspierania inicjatyw lokalnej społeczności, działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych ukierunkowanych na rozwój dzieci i młodzieży – działalności charytatywnej ukierunkowanej głównie na dzieci i młodzież, – upowszechniania kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży,
3) działania w zakresie pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom W
trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób,
działalność charytatywną,
działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, działalność w zakresie ochrony i promocji zdrowia, działalność naukową, edukacyjną, oświatowa i Wychowawczą, działania na rzecz promocji i organizacji wolontariatu propagowanie Wykorzystania nowoczesnych technologii W zakresie pomocy dzieciom i młodzieży. W celu ich prawidłowego rozwoju psychicznego i fizycznego oraz stawania się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa.
10)działalność na rzecz organizacji, których celami statutowymi jest: działalność
oświatowa, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony Zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji skierowana do dzieci i młodzieży.
11) pomoc sierotom i dzieciom z rodzin patologicznych i ubogich
2. Działania wymienione. W pkt 1 będą realizowane między innymi poprzez:
- pozyskiwanie środków finansowych przeznaczonych na działalność Fundacji;
- dofinansowanie kolonii zimowych i letnich, wycieczek, konkursów, festiwali, zawodów, imprez i zajęć o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, rekreacyjnym i sportowym dla dzieci i młodzieży z Przedszkoli, Domów Dziecka, Rodzinnych Domów Dziecka, jak i dzieci z ubogich rodzin.
- wspieranie finansowe i materialne Przedszkoli, Domów Dziecka, Domów Samotnej Matki, Rodzinnych Domów Dziecka oraz rodzin w najtrudniejszej sytuacji materialnej w zakresie wyposażenia pomieszczeń, remontów pomieszczeń
- organizowanie i prowadzenie specjalistycznych szkoleń nauczycieli, pedagogów, i pracowników personelu pomocniczego w celu podnoszenia ich kwalifikacji zawodowych i naukowych.
- wspieranie modernizacji budynków i pomieszczeń przedszkoli, Domów Dziecka, Rodzinnych Domów Dziecka, Domów Samotnej Matki
- bezpłatne wydawanie żywności, odzieży, przyborów szkolnych, itp., dla potrzebujących dzieci i młodzieży.
- organizowanie i wydawanie posiłków dla dzieci objętych działalnością statutową fundacji.
- organizacja i rozdział darów.
- promowanie i organizowanie wolontariatu.
- organizowanie zbiórek pieniężnych i imprez publicznych.
- organizowanie profesjonalnej pomocy (psychologicznej) dla dzieci i młodzieży.
- organizowanie publicznych zbiórek, funduszy na realizację celów Fundacji.
- wspieranie innych osób prawnych i fizycznych, których działalność jest zbieżna z celami Fundacji.
- współpracę z organami władzy państwowej, samorządowej oraz instytucjami, przedsiębiorstwami i osobami fizycznymi w zakresie niezbędnym dla realizacji celów Fundacji.
Rozdział III
Majątek i dochody Fundacji
§10
Majątek Fundacji stanowić będą:
– Fundusz Założycielski w kwocie 2000 zł (słownie: tysiąc złotych) Wniesiony przez Fundatorów tj. przez Annę Mroszczyk i Krzysztofa KubiŚ
– Prawa i przedmioty majątkowe nabyte przez fundację
– Inne składniki majątkowe w postaci pieniędzy, nieruchomości i ruchomości, oraz innych praw majątkowych nabytych w toku działania Fundacji
§11
Dochody Fundacji pochodzą w szczególności z:
- dochodów z majątku fundacji,
- darowizn, spadków, zapisów, dotacji,
- subwencji osób prawnych,
- majątku nieruchomego, ruchomego i praw majątkowych Fundacji,
- nawiązek
- sponsoringu
- dotacji krajowych i zagranicznych
- dochodów z darów, zbiórek, loterii i imprez publicznych
§12
- W sprawach przyjęcia darowizn i dziedziczenia oświadczenia wymagane przepisami prawa składa Zarząd Fundacji.
- W przypadku powołania fundacji do dziedziczenia jej zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza i to tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.
- Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem.
- Dochody pochodzące z subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację wszystkich celów fundacji.
§13
Fundacja nie może:
- Udzielać pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań jej majątkiem w stosunku do członków jej organów lub pracowników oraz osobom, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są Związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli zwane dalej „osobami bliskimi”.
- Przekazywać jej majątku na rzecz członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, W szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach.
- Wykorzystywać majątku na rzecz członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich chyba, że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu organizacji albo podmiotu, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i Wolontariacie.
- Zakupywać na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, W których uczestniczą członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich bliskie Osoby.
§14
- Osoby fizyczne i prawne, które dokonują na rzecz Fundacji darowizny lub subwencji, jednorazowej lub łącznej, w wysokości równej co najmniej 100 000 (sto tysięcy) złotych uzyskują o ile wyrażą stosowne życzenie, tytuł Honorowego Donatora Fundacji.
- Osoby fizyczne, wspierające działalność fundacji w sposób inny niż wymieniony 14 pkt 1 statutu otrzymują tytuł Przyjaciela Fundacji przyznawany za ich zasługi przez Radę Fundacji.
§15
Tytuł honorowego Donatora na charakter osobisty.
Rozdział IV
Organy fundacji
§16
- Organami fundacji są:
a) Rada Fundacji,
b) Zarząd Fundacji.
- Nie można być jednocześnie członkiem Rady Fundacji i Zarządu Fundacji
- Nadzór nad działalnością fundacji sprawuje minister właściwy do spraw pomocy społecznej zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 roku (Dz.U. Z dnia 2009 r. nr 96 poz. 873 z dnia 29 maja 2003 r. ze zm.).
Rada Fundacji
§17
- Rada Fundacji jest organem nadzorczym, kontrolnym, inicjującym, doradczym
i opiniującym Fundacji.
- W skład Rady Fundacji mogą wchodzić Fundatorzy, jeśli nie są członkami Zarządu
- Rada stanowi najwyższy organ Fundacji.
§18
- Rada Fundacji składa się z od dwóch do pięciu osób w tym przewodniczącego
- Rady Fundacji powołanych i odwoływanych w każdym czasie przez Fundatorów.
- Członkowie Rady Fundacji powoływani są na czas nieokreślony.
§19
Pracą Rady Fundacji kieruje oraz reprezentuje ją na zewnątrz i wobec Zarządu Fundacji Przewodniczący Rady Fundacji.
§20
- Członkiem Rady Fundacji nie może być:
a) członek Zarządu,
b) likwidator, kierownik placówki, przedstawicielstwa bądź oddziału Fundacji oraz zatrudniony w Fundacji główny księgowy, radca prawny lub adwokat oraz inny pracownik podległy bezpośrednio członkowi zarządu Fundacji,
c) osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej.
- Pracami Rady kieruje przewodniczący Rady wybrany przez Fundatorów
- Przewodniczący Rady kieruje pracami Rady, reprezentuje ją na zewnątrz oraz zwołuje i przewodniczy posiedzeniom Rady Fundacji na podstawie pisemnych zaproszeń doręczonych Członkom rady nie później niż 3 dni przed planowanym terminem posiedzenia. W zaproszeniu powinno być określone miejsce, godzina rozpoczęcia i porządek posiedzenia.
- Rada Fundacji podejmuje decyzje w formie uchwał – zwykłą większością głosów, w razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego. Posiedzenia Rady są ważne gdy jest na nich obecna co najmniej 1/3 członków.
- Posiedzenia Rady odbywają nie rzadziej niż raz w roku.
- Regulamin Pracy Rady ustalają zmieniają i zatwierdzają Fundatorzy
- W posiedzeniu Rady mogą uczestniczyć członkowie Zarządu, Fundatorzy oraz inne zaproszone osoby z głosem doradczym lub w celu udzielenia wyjaśnień.
§21
- Do uprawnień Rady należy:
-propagowanie celów dla których powstała Fundacja,
-inicjowanie kierunków działalności Fundacji,
-opiniowanie i nadzór nad realizacją okresowych planów działalności Fundacji opracowanych przez Zarząd,
- wyrażania opinii w sprawach przedłożonych przez Fundatorów lub Zarząd,
- wnioskowania w sprawach Zmian statutu Fundacji i organizacji pracy Fundacji, - wnioskowanie w przedmiocie likwidacji Fundacji, połączenia z innymi jednostkami organizacyjnymi, przeznaczenie majątku Fundacji po jej likwidacji,
- wyrażania opinii i nadzór w przedmiocie ustanawiania nagród, wyróżnień, odznaczeń i tytułów honorowych,
- opiniowanie rocznych sprawozdań finansowych Fundacji.
- Członkowie Rady mają uprawnienia w zakresie wewnętrznego nadzoru działalności Fundacji.
- Członkowie Rady Fundacji nie pobierają wynagrodzenia z tytułu udziału w pracach tych organów, w tym kosztów podróży w wysokości nie wyższej niż określone odpowiednia państwową ustawą.
- Rada pracuje na posiedzeniach w systemie bezkadencyjnym.
- Koszty działalności rady pokrywa Zarząd
- Członkostwo w Radzie wygasa w wyniku pisemnej rezygnacji z Członkostwa w radzie lub śmierci członka Rady.
§22
- Członkiem Rady może być osoba fizyczna, przedstawiciel osoby fizycznej lub przedstawiciel jednostki Organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej na zasadach ustalonych przez Fundatorów.
- Rada Współpracuje z instytucjami państwowymi i organizacjami pozarządowymi działającymi W zakresie objętym ideą i Celami fundacji oraz osobami wykazującymi zainteresowanie ideą i celami fundacji.
Zarząd Fundacji
§23
- Zarząd fundacji składa się z 1 do 5 członków powoływanych i odwoływanych przez Fundatorów w każdym czasie.
- Pracami Zarządu kieruje Prezes Zarządu, zaproszony na to stanowisko przez Fundatorów.
- W przypadku powołania Zarządu jednoosobowego, jego funkcje sprawuje Prezes Zarządu.
- Członkami Zarządu mogą być Fundatorzy.
- Członek Zarządu lub cały zarząd mogą być w każdym czasie odwołani przez Fundatorów.
§24
- Zarząd kieruje pracą Fundacji, Odpowiada za realizację jej celów i podejmuje decyzje we wszystkich sprawach nie zastrzeżonych do komplementacji Rady Fundacji.
- Regulamin Zarządu ustalają zmieniają i zatwierdzają Fundatorzy.
- Do kompetencji Zarządu należy w Szczególności:
– Reprezentowanie Fundacji na zewnątrz,
– Uchwalanie rocznych i wieloletnich planów działania Fundacji
– Zarządzanie majątkiem Fundacji,
– Przyjmowanie subwencji, darowizn, dotacji, spadków i zapisów,
– Organizowanie działań służących realizacji celów statutowych Fundacji,
– Ustalanie zatrudnienia, zasad i wysokości wynagrodzeń oraz zwrotów poniesionych wydatków,
– Ustanawianie nagród, wyróżnień, odznaczeń oraz tytułów honorowych.
§25
- Prezes Zarządu lub wskazany przez niego członek Zarządu Zwołuje i przewodniczy posiedzeniom Zarządu.
- Prezes Zarządu kieruje pracami Zarządu.
- Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, przy czym do ważności uchwały wymagana jest obecność co najmniej połowy członków, w tym Prezesa Zarządu.
- W przypadku równiej równej liczby głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.
- W posiedzeniu Zarządu mogą uczestniczyć członkowie Rady Fundacji oraz inne zaproszone osoby z głosem doradczym lub w celu udzielenia wyjaśnień.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz w kwartale
- Zarząd zobowiązany jest przedstawić Radzie Fundacji sprawozdanie ze swojej działalności za rok ubiegły w terminie do 31 marca następnego roku.
- Odmowa zatwierdzenia sprawozdania przez Radę Fundacji jest równoznaczna z odwołaniem całego Zarządu.
§26
- Oświadczenie woli w imieniu fundacji składa Prezes Zarządu jednoosobowo lub dwaj członkowie
- Zarządu łącznie Zarząd może ustanowić pełnomocników.
Rozdział V
Postanowienia końcowe
Zmiana Statutu
§27
- Statut Fundacji i zmiany statutu nadają Fundatorzy. Zmiany statutu nie mogą dotyczyć celów określonych w akcie założycielskim.
- Zmiana statutu Fundacji następuje na podstawie pisemnego postanowienia Fundatorów.
- W przypadku gdy Fundator jest członkiem Zarządu Fundacji jego postanowienie o zmianie statutu wymaga zatwierdzenia przez Radę Fundacji.
Połączenie z inną Fundacją
§28
- Fundacja może połączyć się z inną Fundacją dla efektywnego realizowania swoich celów.
- Połączenie z inna fundacją nie może nastąpić, jeżeli W jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Fundacji.
- Decyzję o połączeniu z inną Fundacją podejmują Fundatorzy
Likwidacja Fundacji
§29
- Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celu, dla którego została ustanowiona lub W przypadku Wyczerpania środków finansowych i majątku Fundacji.
- Uchwałę w przedmiocie likwidacji podejmuje Zarząd w drodze wspólnej uchwały z Fundatorami.
- Zarząd wskaże odrębną uchwałą likwidatora Fundacji.
- Likwidację prowadzi się pod nazwą Fundacji z dopiskiem „W likwidacji"
- Fundator decyduje o przeznaczeniu majątku fundacji po jej likwidacji.
§30
Majątek pozostały po likwidacji fundacji przekazuję się, z zastrzeżeniem treści art. 5 ust. 4 ustawy o fundacjach, instytucji której działalność odpowiada celom Fundacji wskazanym w uchwale o likwidacji Fundacji.
§31
- W sprawach nie uregulowanych niniejszej Statutem mają zastosowanie przepisy Ustawy O fundacjach.
- Statut Wchodzi w życie z dniem zarejestrowania przez Sąd.
Kolbuszowa, 24.04.2013 r.